Vishay/Dale RNC55J3243BPR36
RNC55J3243BPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3243BPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3243BPR36.pdf
Availability of RNC55J3243BPR36
QUANTITY
RNC55J3243BPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3243BPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3243BPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3243BPR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3243BPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3243BPR36 Details Description
Related parts for RNC55J3243BPR36
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
LED BASE T-3 1/4 PANEL OIL TIGHT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
RES SMD 7.06K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf