Vishay/Dale RNC55J3283BSB14
RNC55J3283BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3283BSB14
Brief Description
RES 328K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3283BSB14.pdf
Availability of RNC55J3283BSB14
QUANTITY
RNC55J3283BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3283BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3283BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)328k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3283BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3283BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3283BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3283BSB14
CONN RECEPT 9POS MTA-156 20AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 64X18 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH 1NC 1NO SPDT 250V datasheet.pdf
CHISEL TIP 1.2MM datasheet.pdf