Vishay/Dale RNC55J3361BSB14
RNC55J3361BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3361BSB14
Brief Description
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3361BSB14.pdf
Availability of RNC55J3361BSB14
QUANTITY
RNC55J3361BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3361BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3361BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3361BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3361BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3361BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3361BSB14
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10-MLF datasheet.pdf
CARRY CASE FOR 2650A/2652A/2658A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
SUPER 10 TAPE 1/2X60YD 3" PAPER datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
10000UF 350V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf