Vishay/Dale RNC55J3361BSBSL
RNC55J3361BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3361BSBSL
Brief Description
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3361BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3361BSBSL
QUANTITY
RNC55J3361BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3361BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3361BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3361BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3361BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3361BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3361BSBSL
CAP TANT 15UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 6POS .100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 6.3"L X 3.54"W datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 109VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DC-DC -110V 42QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf