Vishay/Dale RNC55J33R2FPBSL
RNC55J33R2FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R2FPBSL
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R2FPBSL.pdf
Availability of RNC55J33R2FPBSL
QUANTITY
RNC55J33R2FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R2FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R2FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R2FPBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R2FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R2FPBSL Details Description
Related parts for RNC55J33R2FPBSL
RES SMD 22.6OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
SW HARDWARE STAR WASHER S-300 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 20mA Backlight, Camera Flash 14-TMLF (2.5x2.5) datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 35-40GHZ 1W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 50POS datasheet.pdf