Vishay/Dale RNC55J33R2FSRE6
RNC55J33R2FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R2FSRE6
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R2FSRE6.pdf
Availability of RNC55J33R2FSRE6
QUANTITY
RNC55J33R2FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R2FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R2FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R2FSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R2FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R2FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J33R2FSRE6
CONN PCB BLZF SLZ FZE 8POS BK datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
PLUG 1.27MM BTB 528CKT datasheet.pdf