Vishay/Dale RNC55J33R6BSB14
RNC55J33R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R6BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R6BSB14.pdf
Availability of RNC55J33R6BSB14
QUANTITY
RNC55J33R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R6BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R6BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J33R6BSB14
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RESISTOR KIT 1-1M 1W 2600PCS datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf