Vishay/Dale RNC55J33R6BSBSL
RNC55J33R6BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J33R6BSBSL
Brief Description
RES 33.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J33R6BSBSL.pdf
Availability of RNC55J33R6BSBSL
QUANTITY
RNC55J33R6BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J33R6BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J33R6BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J33R6BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J33R6BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J33R6BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J33R6BSBSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 442 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V +/-12V 5A 1A datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 82POS datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 80G STANDARD 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BASE datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf