Vishay/Dale RNC55J3403BSBSL
RNC55J3403BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3403BSBSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3403BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3403BSBSL
QUANTITY
RNC55J3403BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3403BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3403BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3403BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3403BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3403BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3403BSBSL
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR B 1603-B 120 datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA 24" RED datasheet.pdf