Vishay/Dale RNC55J3440BSRE6
RNC55J3440BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3440BSRE6
Brief Description
RES 344 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3440BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3440BSRE6
QUANTITY
RNC55J3440BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3440BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3440BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)344
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3440BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3440BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3440BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3440BSRE6
DSUB CABL-AMM50G/ AE50M / AFM50G datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM16H/AE16G/X datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 480K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 170.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD datasheet.pdf