Vishay/Dale RNC55J3441DSRSL
RNC55J3441DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3441DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.44K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3441DSRSL.pdf
Availability of RNC55J3441DSRSL
QUANTITY
RNC55J3441DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3441DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3441DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.44k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3441DSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3441DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3441DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3441DSRSL
CAP TANT 6.8UF 75V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC HDSL FRONT END 48-SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MODULE IRDA 4MBPS 3V SMD datasheet.pdf
DISPLAY 2DGT ALPHA-NUM GRN 0.54" datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V NI780H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 8A DO214AB datasheet.pdf
IC ENHANCED OSCILLATOR 10-PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf