Vishay/Dale RNC55J3480BSB14
RNC55J3480BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3480BSB14
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3480BSB14.pdf
Availability of RNC55J3480BSB14
QUANTITY
RNC55J3480BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3480BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3480BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3480BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3480BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3480BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3480BSB14
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 100LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 24V 18-36V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf