Vishay/Dale RNC55J3580BSRE6
RNC55J3580BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3580BSRE6
Brief Description
RES 358 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3580BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3580BSRE6
QUANTITY
RNC55J3580BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3580BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3580BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)358
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3580BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3580BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3580BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3580BSRE6
CONN FFC RCPT HSG 25POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RACK MNT PANEL FOR 19" RACK MNT datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 400A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf