Vishay/Dale RNC55J35R7BSBSL
RNC55J35R7BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J35R7BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J35R7BSBSL.pdf
Availability of RNC55J35R7BSBSL
QUANTITY
RNC55J35R7BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J35R7BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J35R7BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J35R7BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J35R7BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J35R7BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J35R7BSBSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 64MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf