Vishay/Dale RNC55J35R7FSB14
RNC55J35R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J35R7FSB14
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J35R7FSB14.pdf
Availability of RNC55J35R7FSB14
QUANTITY
RNC55J35R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J35R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J35R7FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J35R7FSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J35R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J35R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J35R7FSB14
BRACKET MOUNTING 1 1/2 X 4" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROM/LESS MQFP-80-7 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
FUSE 125A 1250V 1BKN/75 AR CU datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 10V SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V JB 1206 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CARD EXTENDER PCI EXPRESS 36 POS datasheet.pdf