Vishay/Dale RNC55J3611BSRE6
RNC55J3611BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3611BSRE6
Brief Description
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3611BSRE6.pdf
Availability of RNC55J3611BSRE6
QUANTITY
RNC55J3611BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3611BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3611BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3611BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3611BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3611BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3611BSRE6
IC EEPROM 256KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 60MM datasheet.pdf