Vishay/Dale RNC55J3613BSBSL
RNC55J3613BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3613BSBSL
Brief Description
RES 361K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3613BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3613BSBSL
QUANTITY
RNC55J3613BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3613BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3613BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3613BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3613BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3613BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3613BSBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO N JACK datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KEYBOARD FULL 104KEY USB SIL/WHT datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 208LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 90MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf