Vishay/Dale RNC55J3650BSBSL
RNC55J3650BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3650BSBSL
Brief Description
RES 365 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3650BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3650BSBSL
QUANTITY
RNC55J3650BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3650BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3650BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3650BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3650BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3650BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3650BSBSL
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 44POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 4.5-18VIN 1.8V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R096MS-4,0C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf