Vishay/Dale RNC55J3651FSRSL
RNC55J3651FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3651FSRSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3651FSRSL.pdf
Availability of RNC55J3651FSRSL
QUANTITY
RNC55J3651FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3651FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3651FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3651FSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3651FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3651FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3651FSRSL
IC REG LDO 5V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN SOCKET 15-20AWG CRIMP TRM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES 430 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 5M datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 6.9VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf