Vishay/Dale RNC55J3701BSB14
RNC55J3701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3701BSB14
Brief Description
RES 3.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3701BSB14.pdf
Availability of RNC55J3701BSB14
QUANTITY
RNC55J3701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3701BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3701BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3701BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3701BSB14
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf