Vishay/Dale RNC55J3703BSRSL
RNC55J3703BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3703BSRSL
Brief Description
RES 370K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3703BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3703BSRSL
QUANTITY
RNC55J3703BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3703BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3703BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)370k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3703BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3703BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3703BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3703BSRSL
HOOK-UP STRND 24AWG GRAY 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-8POS HIGH CURR datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6-MICRO FOOT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 161MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT SKT datasheet.pdf