Vishay/Dale RNC55J3743BSB14
RNC55J3743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3743BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3743BSB14.pdf
Availability of RNC55J3743BSB14
QUANTITY
RNC55J3743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J3743BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3743BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J3743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3743BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J3743BSB14
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.67KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 168POS GOLD datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf