Vishay/Dale RNC55J3791BSRSL
RNC55J3791BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3791BSRSL
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3791BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3791BSRSL
QUANTITY
RNC55J3791BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3791BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3791BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3791BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3791BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3791BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3791BSRSL
JUMPER-H1504TR/A2015W/H1504TR12" datasheet.pdf
IC SWIT PWM CM UVLO HV TO220F datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN RING TIN 1/0AWG 5/16" datasheet.pdf
RES 45.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf