Vishay/Dale RNC55J3792DSBSL
RNC55J3792DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3792DSBSL
Brief Description
RES 37.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3792DSBSL.pdf
Availability of RNC55J3792DSBSL
QUANTITY
RNC55J3792DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3792DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3792DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3792DSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3792DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3792DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3792DSBSL
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 32POS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL MULT 28-PLCC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 7.62MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.76MM datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
330UF 16V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf