Vishay/Dale RNC55J3793DSBSL
RNC55J3793DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3793DSBSL
Brief Description
RES 379K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3793DSBSL.pdf
Availability of RNC55J3793DSBSL
QUANTITY
RNC55J3793DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3793DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3793DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)379k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3793DSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3793DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3793DSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3793DSBSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN ADV 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf
MOD PWR ENT SNGL COMPACT 6A MED datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 91.4VC P600 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf