Vishay/Dale RNC55J3830BSBSL
RNC55J3830BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3830BSBSL
Brief Description
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3830BSBSL.pdf
Availability of RNC55J3830BSBSL
QUANTITY
RNC55J3830BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3830BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3830BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3830BSBSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3830BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3830BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J3830BSBSL
TEST CLIP 80POS QFP 0.65MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS CTRLR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 54.5MA 16 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 8-TSON datasheet.pdf