Vishay/Dale RNC55J3831BRRSL
RNC55J3831BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3831BRRSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3831BRRSL.pdf
Availability of RNC55J3831BRRSL
QUANTITY
RNC55J3831BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3831BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3831BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3831BRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3831BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3831BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J3831BRRSL
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf