Vishay/Dale RNC55J3831BSR36
RNC55J3831BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3831BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3831BSR36.pdf
Availability of RNC55J3831BSR36
QUANTITY
RNC55J3831BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3831BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3831BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3831BSR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3831BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3831BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J3831BSR36
ON-OFF PLATE FOR 12MM BUSHING datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RING 14-16AWG #6 BLUE datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 3.3V SIP datasheet.pdf
1.5 MINI CONN LATTICE POWERTAB datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 220MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
RES 1.2777K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf