Vishay/Dale RNC55J3832BRRSL
RNC55J3832BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3832BRRSL
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3832BRRSL.pdf
Availability of RNC55J3832BRRSL
QUANTITY
RNC55J3832BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3832BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3832BRRSL
Standard Package100
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3832BRRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3832BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3832BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J3832BRRSL
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-SOIC datasheet.pdf
IC DSP CODEC 22KSPS 48-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1A 818 MOHM TH datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 520MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
34 MHz, CBFET Fast Settling Op Amp IC datasheet.pdf