Vishay/Dale RNC55J3832BSR36
RNC55J3832BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3832BSR36
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3832BSR36.pdf
Availability of RNC55J3832BSR36
QUANTITY
RNC55J3832BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3832BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3832BSR36
Standard Package5,000
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3832BSR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3832BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3832BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J3832BSR36
IC RCVR/DRVR QUAD ECL DF 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 81A TO-247AC datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR10H/AE10G/ASR10H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
VARIOFACE INTERFACE MODULE datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN H4 MALE 4MM2 datasheet.pdf
Ultrafast 3.3 V/5 V Single-Supply SiGe Comparators IC datasheet.pdf