Vishay/Dale RNC55J3832FSRE6
RNC55J3832FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3832FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3832FSRE6.pdf
Availability of RNC55J3832FSRE6
QUANTITY
RNC55J3832FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3832FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3832FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3832FSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3832FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3832FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3832FSRE6
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN U-MNL CAP 5POS 94V-2 BLK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf
10-PORT W/ 2 SWIVEL USB 2.0 USB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf