Vishay/Dale RNC55J3832FSRE6
RNC55J3832FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3832FSRE6
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3832FSRE6.pdf
Availability of RNC55J3832FSRE6
QUANTITY
RNC55J3832FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3832FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3832FSRE6
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3832FSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J3832FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3832FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J3832FSRE6
CONV DC/DC NIPOL 10A 3.3V VERT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 800K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BATT VRLA 12 V 12AH datasheet.pdf