Vishay/Dale RNC55J38R8BSB14
RNC55J38R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J38R8BSB14
Brief Description
RES 38.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J38R8BSB14.pdf
Availability of RNC55J38R8BSB14
QUANTITY
RNC55J38R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J38R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J38R8BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J38R8BSB14
Related LinksRNC55J3, RNC55J38R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J38R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J38R8BSB14
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 WW datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST DUPLEX datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250VAC X7R 2220 datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS W/KEY TIN datasheet.pdf
FUSE 4A 500V MIDGET T/D datasheet.pdf