Vishay/Dale RNC55J3920FSRE6
RNC55J3920FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3920FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3920FSRE6.pdf
Availability of RNC55J3920FSRE6
QUANTITY
RNC55J3920FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3920FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J3920FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)