Vishay/Dale RNC55J39R2BSRE6
RNC55J39R2BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J39R2BSRE6
Brief Description
RES 39.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J39R2BSRE6.pdf
Availability of RNC55J39R2BSRE6
QUANTITY
RNC55J39R2BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J39R2BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J39R2BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J39R2BSRE6
Related LinksRNC55J3, RNC55J39R2BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J39R2BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J39R2BSRE6
JUMPER-H1503TR/A3049W/H1503TR 6" datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 40DIP datasheet.pdf
PROBE EXTENDED LENGTH RED datasheet.pdf
REPLACE LACING FIXTURE SL SERIES datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf