Vishay/Dale RNC55J4002BSB14
RNC55J4002BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4002BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4002BSB14.pdf
Availability of RNC55J4002BSB14
QUANTITY
RNC55J4002BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4002BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4002BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4002BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4002BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4002BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4002BSB14
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.75A 76 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE ROLLR LEVR datasheet.pdf
MT-RJ TO ST LAUNCH LEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 100A TO249AB datasheet.pdf
RGGD RJ45 R/A JACK 8POS CBL HDR datasheet.pdf