Vishay/Dale RNC55J4011FSBSL
RNC55J4011FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4011FSBSL
Brief Description
RES 4.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4011FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4011FSBSL
QUANTITY
RNC55J4011FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4011FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4011FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4011FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4011FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4011FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4011FSBSL
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 8POS 14-18AWG GRN datasheet.pdf
TRANS WIMAX PWR LDMOS SOT608B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
RES SMD 1.29K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 40A PPAK 8SO datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf