Vishay/Dale RNC55J4020BRRSL
RNC55J4020BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BRRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BRRSL.pdf
Availability of RNC55J4020BRRSL
QUANTITY
RNC55J4020BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BRRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J4020BRRSL
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 15MM datasheet.pdf
IC INVERTER O-D LP 6-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL5422A MUX datasheet.pdf
RES 22.3 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 4A/3A 6SON datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf