Vishay/Dale RNC55J4020BSRE6
RNC55J4020BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BSRE6
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BSRE6.pdf
Availability of RNC55J4020BSRE6
QUANTITY
RNC55J4020BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BSRE6
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J4020BSRE6
IC REG LDO 1V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PGS GRAPHITE SHEET 90X115MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 30mA Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.9VC SOT891 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/GRY 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS SNGL PCB datasheet.pdf