Vishay/Dale RNC55J4020BSRSL
RNC55J4020BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4020BSRSL
QUANTITY
RNC55J4020BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4020BSRSL
JUMPER-H1502TR/A3048L/X 2" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
OSC VCO 2700-3275MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.055" 5MM 3LD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF 50V RADIAL datasheet.pdf
CTV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
330UF 16V 10X16 105C RAD datasheet.pdf