Vishay/Dale RNC55J4020BSRSL
RNC55J4020BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020BSRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4020BSRSL
QUANTITY
RNC55J4020BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4020BSRSL
CAP CER 0.018UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 4.0V N-CH OD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 25NS 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 200MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.23A 140.4 MOHM datasheet.pdf