Vishay/Dale RNC55J4020FSB14
RNC55J4020FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4020FSB14
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4020FSB14.pdf
Availability of RNC55J4020FSB14
QUANTITY
RNC55J4020FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4020FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4020FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4020FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4020FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4020FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4020FSB14
CAP FILM 0.051UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3VOUT 50W ACTIVE HI datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO252-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 17-19AWG .187 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP CER 80PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.65A 108 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 10% 250 VDC RAD datasheet.pdf