Vishay/Dale RNC55J4073BSB14
RNC55J4073BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4073BSB14
Brief Description
RES 407K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4073BSB14.pdf
Availability of RNC55J4073BSB14
QUANTITY
RNC55J4073BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4073BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4073BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)407k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4073BSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4073BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4073BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4073BSB14
IC CPLD 32MC 7NS 44VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CA 2.0MM RISER XG AQUA LC DUP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 26POS datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 3CIRC .437 datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 17C 17#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf