Vishay/Dale RNC55J4120FMB14
RNC55J4120FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4120FMB14
Brief Description
RES 412 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4120FMB14.pdf
Availability of RNC55J4120FMB14
QUANTITY
RNC55J4120FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4120FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4120FMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4120FMB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4120FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4120FMB14 Details Description
Related parts for RNC55J4120FMB14
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE HV 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8TAP PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 15.2A 8TSDSON datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W SMBG datasheet.pdf