Vishay/Dale RNC55J4121BRB14
RNC55J4121BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4121BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4121BRB14.pdf
Availability of RNC55J4121BRB14
QUANTITY
RNC55J4121BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4121BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4121BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4121BRB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4121BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4121BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J4121BRB14
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf