Vishay/Dale RNC55J4121BRB14
RNC55J4121BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4121BRB14
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4121BRB14.pdf
Availability of RNC55J4121BRB14
QUANTITY
RNC55J4121BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4121BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4121BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4121BRB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4121BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4121BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J4121BRB14
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 330MA 480 MOHM datasheet.pdf
JACK .032-.046" BARREL datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf