Vishay/Dale RNC55J4121BSRSL
RNC55J4121BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4121BSRSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4121BSRSL.pdf
Availability of RNC55J4121BSRSL
QUANTITY
RNC55J4121BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4121BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4121BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4121BSRSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4121BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4121BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J4121BSRSL
CAP CER 6800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
JUNCTION BOX COLORDRV 1/IN 3/OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 100A SCREW TER datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf