Vishay/Dale RNC55J4122FSB14
RNC55J4122FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4122FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4122FSB14.pdf
Availability of RNC55J4122FSB14
QUANTITY
RNC55J4122FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4122FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4122FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4122FSB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4122FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4122FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J4122FSB14
TWIST LOK STANDOFF 1 X .91" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.48A 49.4 MOHM datasheet.pdf
78280-30-QKE HDR datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
2 BAY 42IN DEPTH INTERNAL KIT datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf