Vishay/Dale RNC55J4123FSBSL
RNC55J4123FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4123FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4123FSBSL.pdf
Availability of RNC55J4123FSBSL
QUANTITY
RNC55J4123FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4123FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4123FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4123FSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4123FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4123FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4123FSBSL
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 10W DO4 datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 8P 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" 10CR JACKS NI datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf