Vishay/Dale RNC55J4170BSBSL
RNC55J4170BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4170BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 417 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4170BSBSL.pdf
Availability of RNC55J4170BSBSL
QUANTITY
RNC55J4170BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4170BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J4170BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4170BSBSL
Related LinksRNC55J4, RNC55J4170BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4170BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J4170BSBSL
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED RED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ACCY MOBILE TUNABLE BALL BLACK datasheet.pdf
2 POS MINI UNIV FREE HANG BLUE datasheet.pdf